شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

در سپهر ملیِ «گفت و شنودِ» کشوری که ردپای 5000 سال تمدن در آن وجود دارد و مزین به آموزه های متعالی دینی همچون اسلام نیز هست، زیبنده نیست که سهم «گفتن» ها بسیار بیشتر از «شنیدن»ها باشد.
شنیدن نه به معنای پذیرشِ بی چون و چرا، بلکه ناظر بر این آسیب که قوه ی شنیداری ما بسیار کمتر از قوه ی گفتارمان فعال و آماده ارتباط با طرف مقابل است.
ما در غالب گفت وشنودهای فی مابین، اگر هم به ظاهر در حال توجه به سخنان طرف مقابل هستیم، درواقع منتظریم تا رشته ی سخن را در دست گرفته و آنچه را که از پیش آماده نموده ایم روانه ی روبرو کنیم.
این موضوع را یک آسیب فرهنگی عمیق برای کشوری که سعدی ها، فردوسی ها، خواجه نصیرها، ابن سیناها و ... را به جهان ارائه کرده است می دانم.
پایگاه شنود، محلی است برای شنیدن سخنان دوستان و عابرانی که در فضای مجازی گذرشان به این دریچه ی سخن می افتد.
فضای محقر «شنود»،
به شرط عدم اسائه ادب و رعایت نزاکت در سخن، به روی هر مخالف و موافقی گشوده است.

میزهایی که پس از هاشمی جابجا میشوند!

سه شنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۰۱ ق.ظ

هنوز ساعاتی از فوت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نگذشته بود که گمانه زنی ها برای جانشین احتمالی وی درفضای مجازی آغاز شد.

اما کسی به مناصبی که در کمتر از یکسال آینده (عصر پساهاشمی) جابجا خواهند شد اشاره ای نکرده است.

مناصبی که کسانی غیر از هاشمی در آن مستقرند اما فی الواقع قائم به رفسنجانی بوده و هستند.

شنود ذیلا به برخی از اینگونه افراد اشاره میکند که معلوم نیست سال آینده در جایگاه فعلی خود باشند.


1- محسن رضایی (دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام) : وی طی دو دهه گذشته مشخصا در سایه هاشمی در مجمع تشخیص مشغول خدمت بود که بعید بنظر میرسد رئیس جدید مجمع تشخیص ایشان را ابقاکند.

(هرچند این احتمال میرود که رهبر معظم انقلاب وی را به سمت عضو عادی مجمع منصوب نماید).

پیش بینی میشود محسن رضایی که علاقه فراوانی برای ماندن روی خط رسانه ها و کانون توجهات سیاسی دارد و مداوما در تلاش است تا برای خود برای نقشی تاثیرگذار در صحنه سیاسی ایران ترسیم کند پس از برکناری احتمالی از دبیری مجمع تشخیص برای ورود به بدنه سپاه، تلاشی بیش از سالهای اخیر بخرج دهد و یا همچون احمد توکلی به سمت تشکیل یک NGO برود. 

2- محمد هاشمی : وی پس از خروج از صداوسیما هویت سیاسی و اجتماعی خود را مطلقاً مرهون حضور در کنار برادر فقیدش بوده و طی سالیان اخیر منصبی بالاتر از مسئولیت در دفتر هاشمی را نداشته است که با توجه به کهولت سن و فقدان برادر به احتمال فراوان برای همیشه از صحنه سیاسی ایران کنار خواهد رفت.

3- حمید میرزاده : رئیس فعلی دانشگاه آزاد که از حمایت مستقیم و ویژه لابی هاشمی برخوردار بود و قاعدتاً باید برای خروج از دانشگاه آزاد و واگذاری مسئولیت صدها هزار میلیارد تومان ثروت ملی دانشگاه آزاد به جایگاه اصلی و صحیحش آماده باشد.

4- فاطمه هاشمی : فدراسیون ورزش بیمارهای خاص و ریاست بنیاد بیماری خاص .

او که دختر بزرگ هاشمی است سالها حضور درین مناصب را منت دار آقای هاشمی بوده که برکناری او در سال 96 قابل پیش بینی است.

5- غلامعلی رجایی : طی چندسال اخیر به عنوان مشاور فرهنگی هاشمی وظیفه خدمت به آن مرحوم را برعهده داشت که همین حالا هم با فوت آقای هاشمی به خودی خود شغلش را از دست داده است.

پیش بینی میشود این فرد به زودی به خدمت سیدحسن مصطفوی (تنهای جای متصور برای وی) درآید.

6- شیخ قدرت علیخانی : مشاور پارلمانی هاشمی رفسنجانی

او هم سرانجامی بهتر از غلامعلی رجایی ندارد و احتمال میرود با مشارکت باقی مشاوران بیکار شده ی مرحوم هاشمی اقدام به تاسیس بنیاد یا موسسه ای با موضوع "شخصیت و آثار هاشمی" نموده و خود را مشغول سازند.

7- محسن هاشمی : معاون عمرانی دانشگاه آزاد.

هرچند که مشی رفتاری او در عرصه سیاسی و مدیریتی کشور بسیار متعادل تر از دیگر فرزندان آقای هاشمی است اما پیش بینی میشود در صورت خروجِ دانشگاه آزاد از چنبره لابی هاشمیِ مرحوم، ایشان هم باید برای رفتن از این منصب آماده باشد.

اگر چه که، محسن هاشمی در صورت تایید صلاحیت در انتخابات شورای شهر تهران شانس ورود به صحن شورا  را به مدد آرای بالاتر از خیابان انقلاب را خواهد داشت.

8- بیژن زنگنه : وزیر فعلی نفت.

او طی بیست و هفت سال اخیر با حمایت مستقیم هاشمی در تمام دولتها(بجز دولتهای احمدی نژاد) نقش وزیر نیرو یا نفت را ایفا کرده است. بیژن زنگنه را صندوق اسرار آقای هاشمی در وزارت نفت لقب داده اند.

حتی اگر دولت روحانی در سال 96 تکرار شود(که بسیار دور از ذهن است) بیژن زنگنه به دلیل فقدان پشتیبانی هاشمی قطعا برای همیشه از صحنه سیاسی و مدیریتی کشور محو خواهد شد.

9- علی اکبر ولایتی : رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نقشی زیرکانه و ویژه در بین کاندیداهای ریاست جمهوری ایفا کرد که موجب دلخوری برخی طیف های خاص انقلابی شد.

خصوصا اینکه کمی پس از انتخابات به ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک منصوب گشت.

شاید کمترین احتمالِ برکناری درباره ولایتی متصور باشد، لکن حمایت مستقیم هاشمی از انتصاب او درین منصب را نباید فراموش کرد و اکنون فقدان هاشمی کمی تا قسمتی میز او را هم تحت الشعاع قرار خواهد داد.


نکته : اسامی بالا صرفا مشهورترین افرادی هستند که منصب و شغلشان تا حد زیادی وابسته به حضور آقای هاشمی بود اما این به معنای آن نیست که همین 9 نفر دچار این وضعیت هستند بلکه صدها مدیر دیگر هم در بدنه نظام ( از ریز تا درشت) به همین وضع دچارند.

وضعیتی که گریزی از آن ندارند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.