شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

در سپهر ملیِ «گفت و شنودِ» کشوری که ردپای 5000 سال تمدن در آن وجود دارد و مزین به آموزه های متعالی دینی همچون اسلام نیز هست، زیبنده نیست که سهم «گفتن» ها بسیار بیشتر از «شنیدن»ها باشد.
شنیدن نه به معنای پذیرشِ بی چون و چرا، بلکه ناظر بر این آسیب که قوه ی شنیداری ما بسیار کمتر از قوه ی گفتارمان فعال و آماده ارتباط با طرف مقابل است.
ما در غالب گفت وشنودهای فی مابین، اگر هم به ظاهر در حال توجه به سخنان طرف مقابل هستیم، درواقع منتظریم تا رشته ی سخن را در دست گرفته و آنچه را که از پیش آماده نموده ایم روانه ی روبرو کنیم.
این موضوع را یک آسیب فرهنگی عمیق برای کشوری که سعدی ها، فردوسی ها، خواجه نصیرها، ابن سیناها و ... را به جهان ارائه کرده است می دانم.
پایگاه شنود، محلی است برای شنیدن سخنان دوستان و عابرانی که در فضای مجازی گذرشان به این دریچه ی سخن می افتد.
فضای محقر «شنود»،
به شرط عدم اسائه ادب و رعایت نزاکت در سخن، به روی هر مخالف و موافقی گشوده است.

فتنه ی جدید و عمارهایی که چُرت می زنند!

دوشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۰۳ ب.ظ

سید یوسف مرادی در کانال پیاده رو نوشت :

ظاهرا سعید حجاریان گفته است : آنقدر تخلف کنید تا طیف مقابل به نشانه ی تقلب بیرون بریزند تنها دراینصورت است که میتوانیم خودمان را از ماجرای فتنه ۸۸ تطهیر کنیم.
چه سعید حجاریان این جمله را گفته باشد و چه نگفته باشد، حقیقتی در این جملات نهفته است که لازم است به مسائل زیر توجه کنیم:
اول)
تنها راهِ بی اثر کردنِ این راهبرد توجه به مُرِّ قانون توسط شورای نگهبان است.
اگر قانون به شکایاتِ رسیده توجه کرده و حکم صادره بتواند افکار عمومی را  اقناع کند(حالا هر حکمی که باشد)، هم "فتنه گران" و "کودتا گران" علیه جمهوریت در ٨٨ محکوم می شوند و هم جایگاهِ قانون در این زمینه برای همیشه تثبیت خواهد شد و حتی اگر رأی به نفعِ مجریان انتخابات هم باشد (در صورتِ اقناع شدنِ افکار عمومی) برای همیشه انتخابات بیمه خواهد شد و زین پس کسی نخواهد توانست همچون فتنه گران هوادرانش را فریب داده و آنها را به خیابان بکشاند و ترجیح خواهد شد که به قانون پناه ببرد.
این بهترین فرصت برای خارج کردنِ ویروس فتنه از درونِ ساختارهای مردم سالاری است.
باید توجه داشت که فتنه ی اخیر، که دنباله ی همان فتنه ی ٨٨ است و توسط همانها کلید زده شده(به راهبرد حجاریان در بالا توجه شود)، می تواند بهترین فرصت برای اثباتِ حقانیت نظام در برخورد با فتنه گران و دفاع از حیثیتِ قانون اساسی باشد.
شورای نگهبان باید متوجه باشد که نجابت و سکوت به معنای پذیرش نیست. سکوت وقتی خوب است که در پیِ یک روندِ اقناعی صورت پذیرد.
دوم)
یک نامزدی نسبت به ضایع شدن حق اش شکایت دارد(رصد کردنِ گروههای حامی وی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که هوادارانش هم اعتراض دارند). نامش ابراهیم رئیسی است، اصلا مهم نیست از کدام تفکر و جناح است، از فتنه گرها انتظاری نمی رود که در این مسیرِ قانونی وی را همراهی کنند.
نکته ی حیرت انگیز، سکوتِ تمامی مدعیانِ انقلابی گری و عدالت خواهی در این زمینه است، این سوپرانقلابیون و فراعدالت خواهان یا اساسا تا کنون یکبار هم قانون اساسی را مطالعه نکرده اند و تفاوت های اقداماتِ فتنه گرانه ی میرحسین موسوی را با اقدامِ قانونی و متمدنانه ی سید ابراهیمِ رئیسی نمی فهمند یا متوجه نیستند که در شرایطی اینچنین که ١٦ میلیون ایرانی احساس کرده اند که به آنها ظلم شده است و در حالِ پیگیری قانونی درخواست شان هستند به کمک آنها در جهتِ روشنگری و هدایتِ صحیح نیاز دارند!
جالب است که از روز گذشته دائما خود را نکوهش می کنند که چون مردم را فقط در دورانِ انتخابات می خواهیم، مردم به ما توجهی ندارند!
اگر واقعا مردم ایران را دوست دارید در این شرایط حساس باید در کنارِ آنها باشید و نسبت به قانون اساسی و حقوق آنها و تبعیت از قانون در هر شرایطی روشنگری کنید.
آن "أینَ عمار" ی که سالِ ٨٨ در اوج مظلومیت گفته شد، فقط مربوط به آن سال نیست!
بهتر است یا واقعا انقلابی باشید یا بروید کارو کاسبی تان را یک جای دیگر پهن کنید.
سوم)
آن مساله ای که امروز مهم است، اصلا و تحت هیچ شرایطی سید ابراهیم رئیسی نیست!
مهم حیثیتِ مردم سالاری دینی به عنوانِ مهم ترین رکنِ جمهوری اسلامی است.
دوست داران انقلاب باید متوجه باشند که  اگر فتنه گران در غیابِ "عمارها"!!! ذهنِ ١٤ میلیون ایرانی را در سالِ ٨٨ -نسبت به مردم سالاری نظام- مشوش کردند، بی توجهی به این مسیر قانونی و قابلِ تحسینِ سید ابراهیم رئیسی و روشنگری نکردن نسبت به شرایطی که در پیش است، می تواند ١٦ میلیون نفر دیگر به آن جمع اضافه کند.
و این یعنی پایانِ تنها دموکراسیِ واقعی در جهانِ اسلام!
مردمی که در انتخابات ما را تنها نگذاشتند در دورانِ پسا انتخابات به ما نیاز دارند، در کنارشان باشیم و از قانون اساسی، جمهوریتِ نظام و مردم سالاری دینی دفاع کنیم.
piaderu@

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۳/۰۱
مهران موزون

نظرات  (۱)

کسی به خیابان ها نمی ریزد
اما کاش شورای نگهبان با رسیدگی جدی به تخلفات و محاکمه علنی عاملان
یکبار برای همیشه به این جماعت بفهماند ، که اگر در انتخابات ، در حق الناس مردم، دست ببرند، عواقب اش دامانشان را می گیرد و به مصلحت حواله نمی شوند!
پاسخ:
احسنت

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.