شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

در سپهر ملیِ «گفت و شنودِ» کشوری که ردپای 5000 سال تمدن در آن وجود دارد و مزین به آموزه های متعالی دینی همچون اسلام نیز هست، زیبنده نیست که سهم «گفتن» ها بسیار بیشتر از «شنیدن»ها باشد.
شنیدن نه به معنای پذیرشِ بی چون و چرا، بلکه ناظر بر این آسیب که قوه ی شنیداری ما بسیار کمتر از قوه ی گفتارمان فعال و آماده ارتباط با طرف مقابل است.
ما در غالب گفت وشنودهای فی مابین، اگر هم به ظاهر در حال توجه به سخنان طرف مقابل هستیم، درواقع منتظریم تا رشته ی سخن را در دست گرفته و آنچه را که از پیش آماده نموده ایم روانه ی روبرو کنیم.
این موضوع را یک آسیب فرهنگی عمیق برای کشوری که سعدی ها، فردوسی ها، خواجه نصیرها، ابن سیناها و ... را به جهان ارائه کرده است می دانم.
پایگاه شنود، محلی است برای شنیدن سخنان دوستان و عابرانی که در فضای مجازی گذرشان به این دریچه ی سخن می افتد.
فضای محقر «شنود»،
به شرط عدم اسائه ادب و رعایت نزاکت در سخن، به روی هر مخالف و موافقی گشوده است.

ولیعهد جدیدعربستان، کلید فروپاشی آل سعود

چهارشنبه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۶، ۰۵:۳۷ ب.ظ

مهران موزون :

درباره انتصاب ولیعهد جدید و ناپخته عربستان شاید بتوان گفت :

سالهاست که امریکا شاهزادگان جوان، جویای نام و حریص آل سعود را برای قطعه قطعه شدن عربستان آماده کرده است.
طی سالهای اخیر، عطش شاه شدن در نوه های عبدالعزیز سعودی آنقدر رشد یافته که دیگر ظرفیت پذیرش "یک شاه" و "یک اقلیم" در آنها وجود ندارد.
اینکه امریکا چقدر در مدیریت و دامن زدن به این عطش نقش داشته امری است علیحده،
اما آنچه مسلم بنظر میرسد اینکه امریکا بعد از ناکامی 12 سال اخیر در سزارین اجباری خاورمیانه جدید ناچار است از سوراخ عربستان سعودی اقدام به تکه تکه کردن کشورهای منطقه کند.
محمد بن سلمان گزینه ای مناسب برای استارت این نقشه تشخیص داده شده و انتصاب او به عنوان ولیعهد سعودی تعمدی است که از سوی امریکا فرماندهی میشود تا شهوت فروخفته دیگر شاهزادگان جوان برای شاه شدن سرباز کند.
شهوتی که جز با تکثیر کرسی های شاهی با تولد چند کشور جدید در شبه جزیره عربستان فروکش نخواهد کرد.
اشتباهات و خودکامگی هایی که محمد بن سلمان در این مسیر و به بهانه جنگ با ایران قرارست مرتکب شود کاتالیزوری است تا سندرومِ "شاه شدن" در خاندان سعودی را تشدید کند.
امری که ایده آلِ خواسته امریکا در تولید عربستان های کوچک و قابل یغماتر است.
صرفنظر از اینکه جنگ تحمیلی(و البته احتمالی) بین عربستان و ایران چه صدمه ای به عقبه نظامی دو کشور و تخلیه زرادخانه هایشان(بنفع امریکا) خواهد زد ، قدرت گرفتن جوانی بنام محمد بن سلمان در سعودی مقدمه  چند کشور شدن عربستان و آغاز موزاییکی شدن کشورهای خاورمیانه می تواند باشد.
باید ماند و دید که رهبر ابرقدرت بلامنازع خاورمیانه چگونه از خیابان فلسطین تهران این نقشه را به نفع کشورهای منطقه برهم خواهد زد.

مهران موزون
31خرداد 1396

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۳/۳۱
مهران موزون

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.