شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

سیاسی، فرهنگی، اجتماعی

شنود

در سپهر ملیِ «گفت و شنودِ» کشوری که ردپای 5000 سال تمدن در آن وجود دارد و مزین به آموزه های متعالی دینی همچون اسلام نیز هست، زیبنده نیست که سهم «گفتن» ها بسیار بیشتر از «شنیدن»ها باشد.
شنیدن نه به معنای پذیرشِ بی چون و چرا، بلکه ناظر بر این آسیب که قوه ی شنیداری ما بسیار کمتر از قوه ی گفتارمان فعال و آماده ارتباط با طرف مقابل است.
ما در غالب گفت وشنودهای فی مابین، اگر هم به ظاهر در حال توجه به سخنان طرف مقابل هستیم، درواقع منتظریم تا رشته ی سخن را در دست گرفته و آنچه را که از پیش آماده نموده ایم روانه ی روبرو کنیم.
این موضوع را یک آسیب فرهنگی عمیق برای کشوری که سعدی ها، فردوسی ها، خواجه نصیرها، ابن سیناها و ... را به جهان ارائه کرده است می دانم.
پایگاه شنود، محلی است برای شنیدن سخنان دوستان و عابرانی که در فضای مجازی گذرشان به این دریچه ی سخن می افتد.
فضای محقر «شنود»،
به شرط عدم اسائه ادب و رعایت نزاکت در سخن، به روی هر مخالف و موافقی گشوده است.

افول یک وکیل الدوله

چهارشنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۳، ۰۸:۳۴ ق.ظ

شاید عجیب باشد که فردی همچون علی مطهری، جاعل یک عبارت در گفتمان سیاسی ایران باشد!

«وکیل الدوله» را او وارد گفتمان سیاسی ایران کرد و در روزهایی که مجلس شورای اسلامی با دولت احمدی‌نژاد اختلاف پیدا کرده بود، از این عبارت برای سرکوب کردن نمایندگان غیر همسوی با خود استفاده می‌نمود.

کافی بود از سخنان نماینده‌ای بوی طرفداری از دولت به مشام برسد تا علی مطهری (و بعد از آن رسانه‌های هم‌نظر با وی) آن نماینده را با نام وکیل الدوله بخوانند و به زعم خویش تحقیرش کنند.
با روی کار آمدن دولت یازدهم، ورق برای مخترع عبارت «وکیل الدوله» برگشت و علی آقای مطهری خود شد یک پا وکیل الدوله و خیاطی که قبای وکیل الدوله‌گی را به تن نمایندگان می‌دوخت، خود در کوزه افتاد!

اما آنچه در ماجرای عدم رای اعتماد مجلس به دانش آشتیانی بعنوان وزیر علوم پیشنهادی رخ داد، ثابت کرد که علی مطهری دیگر حتی یک وکیل الدوله با اعتبار و موجه هم نیست. کسی که قرار بود حمایتش از وزیر پیشنهادی تغییری در نسبت آرای موافق و مخالف نمایندگان ایجاد کند (و حتما با همین امید هم بجای یکی از موافقان سخن گفت) یکی از ناکامان صحن علنی بهارستان بود.
در یکی دو روز گذشته رسانه‌های همسو با دولت با ذوق و شوق فراوان خبر دفاع مطهری از وزیر پیشنهادی را منتشر کردند و چنان از قول او نوشتند که «از دانش دفاع خواهم کرد» که گویی ناجی دولت پا به میدان گذاشته و معادلات را تغییر خواهد داد. دامنه این ذوق زدگی حتی به شبکه‌های اجتماعی هم رسیده بود و طرفداران دولت از این وعده مطهری به وجد آمده بودند! اما آنچه در روز رای‌گیری انتظار علی مطهری و وزیر پیشنهادی را می‌کشید چیز دیگری بود.

70 رای موافق تنها حاصل «دفاع مطهری از وزیر علوم» شد تا مشخص شود که منجی دولت در مجلس، یک وکیل الدوله ی افول کرده است؛ وکیل الدوله‌ای که هنوز به روزهای اوج نرسیده، باید خود را برای خداحافظی آماده کند چون دفاع تمام قد او از دولت باعث شد تا کف رای دولت در مجلس به پایین‌ترین میزان خود برسد. البته از این بگذریم که مطهری بعد از اعلام خبر دفاع خود از دانش آشتیانی اعلام کرده بود که «فضا به نفع وزیر پیشنهادی در حال تغییر است»!
علی مطهری این روزها دیگر حتی در قامت یک وکیل الدوله هم اثربخش نیست و ظاهراً برای آنکه همچنان سوژه داغ رسانه‌ها باقی بماند چاره‌ای جز زدنِ حرف‌های شاذ درباره حصر و فتنه و... نخواهد داشت.

انصاف داشته باشید و حق بدهید که این سرنوشت دردناکی است برای کسی که روزگاری برای منکوب کردن نمایندگان مخالفش واژه وکیل الدوله را جعل کرد و این روزها خود یک وکیل الدوله اعتبار از دست داده است.

منبع : رجانیوز

نظرات  (۱)

سلام؛
بهتره این وکیل الدله افول کرده(مُوَفِّل)نامه ای راکه دکتر رامین به روحانی نوشته بخواند ودرمورد رفع حصر فتنه گران کمی آگاهی پیداکند،بعدبه سخنرانی وداعیه داری در این مورد بپردازد.
فرزند شهید مطهری؛عیب است که کسی مثل تو،بدون داشتن اطلاعات کافی از موضوعی درموردش حرف بزند.زشته نکن اینکارارو

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.